پشم شیشه یا پشم سنگ کدامیک عایق صدا و آکوستیک بهتری است؟

غالبا در مورد تفاوت بین پشم شیشه و پشم سنگ جهت عایق صدا برای افراد سوال به وجود می آید.بین مقایسه پشم شیشه در مقابل پشم سنگ برای عایق صدا و آکوستیک، مسلما پشم سنگ برتر است. عملکرد پشم سنگ در فرکانس‌های پایین‌تر، که اغلب مشکل موجود در خانه‌ها هستند، بهتر است. همچنین، این گزینه ارزان‌تر و در دسترس‌تر است.

در این مقاله، تفاوت‌های مهم بین پشم شیشه و پشم سنگ را بررسی می کنیم. همچنین اینکه این موضوع چگونه بر استفاده از آن‌ها برای عایق صدا تأثیر می‌گذارد. در پایان این مقاله متوجه خواهید شد که چرا پشم سنگ در زمینه آکوستیک بسیار بهتر از پشم شیشه است.

پشم شیشه یا پشم سنگ

پشم شیشه و پشم سنگ چیست؟

برای اینکه درکی از کاربرد آنها در پروژه های عایق صدا داشته باشیم، ابتدا باید درک دقیقی از ویژگی های هریک داشته باشیم. پشم شیشه به عنوان عایق فایبرگلاس نیز شناخته می شود. احتمالاً نام این محصول را قبلا شنیده اید، زیرا در اکثر خانه ها و فروشگاه ها وجود دارد.

به بیان ساده، عایق پشم شیشه از شیشه ای ساخته می شود که به حالت الیاف درهم تنیده و سپس با اتصال به ورقه هایی تبدیل شده است. لایه‌های نازک برای استحکام و پایداری بیشتر به یکدیگر فشرده می‌شوند و به یک ورق بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند.

پشم سنگ به عنوان پشم معدنی شناخته می شود. اما به جای شیشه، از الیاف سنگ یا سیلیس ساخته شده است. مانند پشم شیشه، سنگ به رشته‌هایی (مانند آب نبات پنبه‌ای) می‌چرخند و سپس به ورقه‌ها متصل می‌شود.

نکته مهم این است که هر دوی این محصولات در درجه اول عایق حرارتی هستند. آنها با به دام انداختن حباب های کوچک هوا بین الیاف عمل می کنند و این همان چیزی است که خود نوعی عایق حرارتی فراهم می کند. در مقایسه با جامدات، گازها دارای رسانش حرارتی بسیار ضعیفی هستند که آنها را عایق های خوبی می کند. البته، ما به خواص هدایت حرارتی آنها علاقه نداریم، بلکه به خواص عایق صوتی آنها علاقه داریم.

عملکرد عایق صوتی

همانطور که قبلاً می دانید، عایق صدا بر اساس چندین اصل اصلی کار می کند، از جمله:

جرم
جداسازی
جذب
تضعیفی
پشم شیشه و پشم سنگ هر دو به میزان های متفاوتی بر جذب متکی هستند. جذب صدا زمانی اتفاق می‌افتد که امواج صوتی وارد یک ماده شده و مقداری (یا تمام) انرژی خود را صرف ایجاد ارتعاش در ذرات می‌کنند. مواد با ساختار باز برای جذب امواج صوتی مفید هستند. فوم آکوستیک احتمالا بهترین نمونه از یک محصول خاص عایق صوتی است.

اما نکته مهم این است که فایبرگلاس از منظر عایق صدا بهتر است. این به این دلیل است که عایق کرکی آن چگالی کم دارد، به این معنی که ارتعاش امواج صوتی از طریق آن دشوارتر است.

توجه داشته باشید، با این حال، این برای عایق صدا به جای مدیریت آکوستیک است. در این شرایط، چگالی کمتر مورد توجه قرار می گیرد، زیرا ماده متراکم تر جرم بیشتری برای ارتعاش دارد.به طور خلاصه، پشم شیشه و پشم سنگ به عایق صدا کمک می کنند بر خلاف نحوه کمک به عایق حرارتی. ساختار باز و چگالی آنها در جذب امواج صوتی نسبتاً مؤثر است.

ارتباط با کارشناسان

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ

هر دو محصول از نظر ساخت و کاربرد تقریباً مشابه هستند. اما چند تفاوت مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت. در ادامه یک نمودار مقایسه مفید وجود دارد تا بتوانید این تفاوت ها را به وضوح ببینید.

                                         پشم شیشه                             پشم سنگ
مواد                                   الیاف شیشه                        سنگ یا فیبر سیلیس
هزینه                                     کم                             متوسط ​​(تقریبا ۱۰٪ بیشتر)
محتوای  بازیافتی                     ۳۰%                                  تا ۷۰%
سهولت نصب                          سخت                                 آسان
مقاومت در برابر آتش                   بله                                بله
چگالی(lbs/ft.3)                         ۶                                  ۸
                                          NRC                                  ۰.۸-۱.۰                                    ۰.۶-۰.۹

ارزش آن را دارد که برخی از این موارد را بشکافیم تا بفهمیم چرا به عایق صدا مرتبط هستند. ما با NRC شروع می کنیم که مخفف ضریب کاهش نویز است. این مقیاس از ۰.۰ تا ۱.۰ است که توانایی مواد در جذب امواج صوتی را اندازه گیری می کند.

این به درصدی از صدای جذب شده ترجمه می شود. به این معنی که ماده ای با NRC 0.6 60 درصد انرژی موج صوتی را جذب می کند. بقیه یا از طریق آن می گذرد یا به منبع منعکس می شود.

NRC 1.0 به معنای جذب کامل صدا است. اما قبل از عجله برای خرید پشم سنگ یا پشم شیشه، باید این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنید.

NRC به ضخامت و چگالی بستگی دارد. برای به دست آوردن بالاترین NRC، تقریباً به یک پا یا بیشتر عایق در یک فضا نیاز دارید.

اما NRC نباید به تنهایی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، پشم سنگ ممکن است NRC بالاتری داشته باشد، اما در فرکانس‌های پایین‌تر کمتر موثر است. این جایی است که مشکلات در خانه ایجاد می شود، بنابراین فایبرگلاس به طور کلی گزینه ترجیحی است.

نکات مهم

در مقایسه مستقیم اندازه و سطح، پشم سنگ همیشه صدای بیشتری نسبت به پشم شیشه جذب می کند.

سهولت نصب نیز قابل تامل است. نصب پشم شیشه  آسان تر است .زیرا به صورت رول می آید و به راحتی در حفره های دیوار جا می شود.

نصب پشم سنگ سخت تر است زیرا شکننده است. در حالی که این باعث می شود. برای شکاف های کوچک مفید باشد، اما هنگام پوشاندن مناطق بزرگ می تواند مشکل ساز باشد.

پوست انسان باید هنگام نصب هر یک از محصولات همیشه پوشانده شود. زیرا می توانند پوست را تحریک کنند. این هم برای پشم شیشه و هم برای پشم سنگ صادق است.

در نتیجه پشم شیشه اولین انتخاب در خانه ها برای عایق حرارتی است. و به طور گسترده در دسترس است. شما به راحتی می توانید آن را در فروشگاه محلی خود یا آنلاین تهیه کنید.

با این حال، پشم سنگ  کمی سخت تر است. همچنین، گران‌تر است، بنابراین  پشم سنگ  از منظر جذب صدا عملکرد بهتری دارد. هزینه، در دسترس بودن و سهولت نصب بیش از جبران نقص های جزئی آن است. همچنین، در فرکانس‌های پایین بهتر عمل می‌کند، که در خانه‌ها مشکل بزرگ‌تری نسبت به فرکانس‌های بالاتر است.

نحوه استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ در عایق صدا

روش هایی که در آن می توانید از هر دو محصول در یک پروژه عایق صدا استفاده کنید تقریباً مشابه است. با این حال، چند موقعیت وجود دارد که در آن ها به دلیل خواص منحصر به فردش بهتر تنها از یکی از آنها استفاده کنید.

۱۴۰۳/۳/۲۹ ۱۲:۰۷:۴۹