6 راه برای کاهش صدای ضربه از طبقه بالا

صداهای ضربه یکی از مهم‌‌‌ترین مسائل برای افرادی است که در ساختمان های آپارتمانی زندگی می‌کنند. این صداها مخصوصاً زمانی که همسایه هایی در طبقه بالا زندگی می کنند قابل توجه است. اما هنگامی که شخصی چیزی را رها می کند یا شروع به دویدن روی زمین بالا می کند، ممکن است حتی در داخل خانه شما نیز مشکلاتی ایجاد شود.

به دلیل ماهیت خاص صدا، جلوگیری از صداهای ضربه سخت است. برای انجام این کار، شما باید بسیاری از تکنیک ها و اقدامات مختلف را ترکیب کنید.

در اینجا شش راه برای کاهش تاثیر نویز از کف بالا آورده شده است:

  • از فرش و روکش استفاده کنید
  • از لایه های زیرین انعطاف پذیر استفاده کنید
  • از ترکیب عایق صدا استفاده کنید
  • عایق صدا کف (و سقف)
  • یک سقف کاذب درست کنید
  • عایق صدای دیوارها
  • کاهش صدای ضربه از طبقه بالا
عایق صدای کف آپارتمان

عایق صدای کف آپارتمان

اگر بودجه بیشتری دارید و به تغییرات ساختاری اهمیت نمی دهید، می توانید بهترین راه های عایق صدا را نیز بررسی کنید.

اگر با مشکلات جزئی ناشی از صداهای ضربه از کف بالا سر و کار دارید، می توانید اقدامات ساده ای برای کاهش آنها انجام دهید. از طرف دیگر، اگر صداهای ضربه ای برای شما مشکل بزرگی هستند، می توانید از یک متخصص مشاوره بگیرید تا به شما در مقابله با آن کمک کند.

ما شش روش رایج برای کاهش صداهای ضربه از کف بالا را فهرست کرده ایم. با گنجاندن برخی از این روش‌ها، با نویزهای ضربه‌ای که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، به طور جزئی یا قابل توجهی مقابله خواهید کرد.

صداهای ضربه ای چیست؟

صداهای ضربه ای صداهایی هستند که در اثر تماس یک جسم با سطح داخل اتاق ایجاد می شوند. سطح پس از ارتعاش، در ساختار ساختمان حرکت می کند. ارتعاشات در نهایت به سقف و دیوارهای شما می رسد و باعث ارتعاش آنها می شود. این ارتعاشات امواج صوتی را ایجاد می کند که مستقیماً وارد گوش شما می شود.

صداهای ضربه نشان دهنده یک مشکل بزرگ در سازه های ساخته شده از قاب های بتنی است، زیرا این قاب ها عبور ارتعاشات را بسیار آسان تر می کنند. این به این دلیل است که سقف گچ دیواری در اتاق شما به شدت به این قاب متصل است. و بدون عایق بندی در این بین، صداهای ضربه مانعی برای جلوگیری از ورود آنها نخواهد داشت.

اکنون که نحوه عملکرد صداهای ضربه ای را توضیح دادیم، دانستن شایع ترین علل این صداها ضروری است. صداهای ضربه ناشی از:

پیاده روی (دویدن)
اسباب کشی
انداختن اشیاء
هر جسم دیگری که می تواند باعث ارتعاش سطح شود
همانطور که می بینیم، چنین صداهایی به ویژه هنگام زندگی در یک ساختمان آپارتمانی رایج است. بزرگترین مشکل این است که نمی توانید جلوی وقوع آنها را بگیرید. شما فقط می توانید برخی از اقدامات پیشگیرانه را برای کاهش سطح سر و صدای ورودی به اتاق خود انجام دهید.

صدای ضربه طبقه بالا

صدای ضربه طبقه بالا

صداهای ضربه می تواند نوعی مزاحمت صدا ایجاد کند که حتی می تواند بر وضعیت سلامتی شما تأثیر بگذارد. این مسائل بهداشتی عبارتند از:

اضطراب
سطوح غلظت پایین تر
سطوح بهره وری بدتر
آسیب پرده گوش
افزایش فشار خون

هنگام برخورد با صداهای ضربه، ضروری است که از چهار عنصر عایق صدا، جداسازی، میرایی، جذب و جرم آگاه باشید. این عناصر می توانند به طور قابل توجهی بر میزان صدای ضربه ای که از کف بالا دریافت می کنید تأثیر بگذارند. هرچه عناصر بیشتری را بگنجانید، بهتر است.

هنگامی که صدای ضربه ایجاد می شود، به عنوان کانون زلزله عمل می کند. مرکز زمین لرزه نقطه تماس بین یک جسم و سطح است. به این دلایل، بدیهی است که کف بیشترین تاثیر را خواهد داشت. با این حال، این بدان معنا نیست که سایر قسمت ها نمی توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

اکثر افراد بر این باورند که صداهای ضربه فقط از طریق سقف قابل انتقال هستند و از اینجاست که مسائل شروع می شود. آنها سقف خود را عایق می کنند اما سایر فرستنده های صدای ضربه ای کلیدی مانند دیوارها و درها را نادیده می گیرند. به همین دلیل، ضروری است که تمام قسمت های آسیب پذیر اتاق خود را بشناسید و آنها را به درستی عایق صدا کنید.

با این حال، همچنین مهم است که بدانید میزان صدای ضربه دریافتی به طور قابل توجهی به ساختار خانه شما بستگی دارد. همانطور که در بالا گفته شد، اگر خانه شما با استفاده از سازه بتنی ساخته شده باشد، عبور صداهای ضربه ای بسیار آسان است.

مقابله با صداهای ضربه بهتر است با استفاده از مواد مناسب در طول ساخت و ساز انجام شود، زیرا شما می توانید هر گونه اقدامات عایق را به کار ببرید. با این حال، هنگام برخورد با اتاقی که از قبل ساخته شده است، باید مصالحه کنید و نقاط ضعف دقیقی را که باعث ایجاد مشکل می شوند، شناسایی کنید.

علاوه بر این، ما لیستی از اقداماتی را که می توانید هنگام برخورد با صداهای ضربه از کف بالا انجام دهید، به شما ارائه می دهیم. به خاطر داشته باشید که برخی از این اقدامات ممکن است به بودجه اضافی نیاز داشته باشد و برخی دیگر ممکن است توسط خود شما قابل انجام باشند. این همه به نیازهای خاص شما بستگی دارد.

راه های کاهش صدای ضربه از کف بالا

۶ معیاری که لیست خواهیم کرد نتایج عالی را در هنگام برخورد با صداهای ضربه ای به شما ارائه می دهد. با این حال، اگر می‌خواهید صداهای ضربه‌ای را به حداقل برسانید، ممکن است مجبور شوید این صداها را به حداقل برسانید.

با این حال، فراموش نکنید که آسیب پذیرترین مناطق خانه خود را هدف قرار دهید. دست خود را روی سطحی قرار دهید که احساس می کنید در هنگام ایجاد صدای ضربه، به احتمال زیاد لرزش دارد. پس از آن، از کسی بخواهید که شروع به دویدن روی زمین بالا کند، و اگر لرزش های خفیفی روی سطح احساس کردید، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود آن را به درستی عایق صدا کنید.

How to soundproof a floor against noisy neighbours

۱. از فرش و روکش استفاده کنید

استفاده از فرش ها و روکش‌ها در مواجهه با صداهای ضربه ای بسیار موثر است. دلیل آن این است که آنها اولین خط دفاعی را برای جذب ارتعاشاتی که یک جسم در حال سقوط ایجاد می کند، نشان می دهند. آنها همچنین عناصر میرایی و جذب مناسب را برای کف شما فراهم می کنند تا صدای ضربه را به شدت کاهش دهند.

اگر با صداهای ضربه ای ایجاد شده در طبقه بالا در خانه خود سروکار دارید، افزودن فرش به ویژه مفید است. روی مناطقی تمرکز کنید که احساس می‌کنید به احتمال زیاد ضربه‌های مهمی را دریافت می‌کنند که می‌تواند باعث لرزش کف شود.

گزینه بهتر استفاده از فرش است. آنها بسیار ضخیم تر از فرش های معمولی هستند و می توانند حتی توانایی جذب بیشتری را برای کف شما فراهم کنند. افزودن فرش به ویژه در کاهش فرکانس های متوسط ​​به سطح بالا موثر خواهد بود.

با این حال، اگر زیر فرش خود را به اندازه کافی روکش کنید، می تواند حتی بهتر عمل کند. این ترکیب یکی از ساده ترین و در عین حال بهترین راه ها برای کاهش صداهای ضربه از کف بالا محسوب می شود.

فرش جذب صدا

فرش جذب صدا

این روکش ها را می توان از مواد مختلفی تهیه کرد. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از فوم پلی اورتان، فوم لاستیکی، نمد، اسفنج، فوم حافظه و غیره. با این حال، برای اهداف عایق صدا، بسیاری استفاده از لایه های فوم پلی اورتان را توصیه می کنند. البته، هرچه لایه ضخیم تر باشد، کار بهتری با کاهش صداهای ضربه ای خواهد داشت.

در صورتی که قصد دارید کف خود را بازسازی کنید، ممکن است بخواهید روی کل طبقه خود فرش نصب کنید. با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که کف شما از قابلیت جذب صدا در کل طبقه بالا برخوردار است. با این حال، این روش ممکن است به بودجه بیشتر و کمک متخصصان نیاز داشته باشد.

در صورتی که تصمیم دارید کل کف خود را با موکت بپوشانید، بهترین کار این است که زیرین های انعطاف پذیر را نیز در زیر آن اضافه کنید. آنها به طور قابل توجهی عملکرد کاهش صدای کف شما را بهبود می بخشند. با این حال در قسمت بعدی گزینه ها را توضیح خواهیم داد.

همانطور که می بینیم، افزودن موکت به کف بالا بخش اساسی پروژه شما برای کاهش صدای ضربه از کف بالا است. این می تواند ساده، ارزان و مهمتر از همه نیازهای شما را برآورده کند.

۲. از لایه های زیرین انعطاف پذیر استفاده کنید

در صورتی که می خواهید هنگام عایق کاری کف خود یک قدم جلوتر بروید، از لایه های زیرین انعطاف پذیر استفاده کنید. اگر به دنبال بازسازی کامل کفپوش خود نیستید، اما همچنان به سطح مناسب کاهش صدا نیاز دارید، استفاده از این زیراندازها راه حل مناسبی است.

بهترین چیز در مورد این زیراندازها این است که می توان از آنها در کل کف طبقه بالا استفاده کرد و همچنین به شما امکان می دهد موکت و لنت را روی آن اضافه کنید. با انجام این کار، ضخامت و جرم را به کفپوش خود اضافه می کنید، که حتی می تواند به شما در صداهای موجود در هوا کمک کند.

این لایه های زیرین را می توان از تشک های لاستیکی بازیافتی، فایبر گلاس سفت و سخت، فوم، چوب پنبه و سایر مواد مشابه با روکش فرش تهیه کرد. با این حال، بسیاری از متخصصان استفاده از وینیل انبوه را توصیه می کنند.

این ماده خاص به دلیل اجزای منحصر به فرد خود، وینیل و سولفات باریم، دارای قابلیت میرایی استثنایی است. همچنین به دلیل غیر سمی بودن محبوب است. با این حال، وینیل انبوه به دلیل چگالی آن بیشتر برای مسدود کردن صداهای موجود در هوا استفاده می شود.

اگر صراحتاً به دنبال کاهش صدای ضربه هستید، توصیه می کنیم از مواد ضخیم تر با قابلیت جذب بالاتر مانند لایه زیرین آکوستیک استفاده کنید. در صورتی که با همسایگان بالا سر و کار دارید، همیشه می توانید به آنها پیشنهاد دهید که هزینه قرار دادن زیراندازها را پرداخت کنند.

افزودن لایه زیرین به کف خود نیز می تواند با برداشتن کفپوش فعلی و قرار دادن آن بر روی کف زیرین انجام شود. با این حال، اگر قصد بازسازی دارید، این یک گزینه است. علاوه بر این، می توانید زیر فرش دیگری را نیز برای نتایج بهتر اضافه کنید.

اگر روی بودجه کار می کنید، این روش انتخاب مناسبی است. کاهش صدای ضربه مناسب از کف بالا را برای شما فراهم می کند. با این حال، هنگام کار با لایه‌های زیرین انعطاف‌پذیر، استفاده از مواد با کیفیت دیگر نیز مهم است تا جایی برای خطا ایجاد نشود.

لایه انعطاف پذیر کف پوش

لایه انعطاف پذیر کف پوش

۳. از ترکیب عایق صدا استفاده کنید

ترکیبات عایق صدا یک ماده موثر است که توانایی رطوبت را برای یک سطح خاص فراهم می کند. با انجام این کار، آنها همچنین سطوح صداهای ضربه را کاهش می دهند.

این ترکیبات اغلب بین دو ماده سفت و سخت (معمولاً کفپوش) استفاده می شود. با از بین بردن ارتعاشات صدا کار می کند. جدای از این، این ترکیبات همچنین به طور موثر تمام فرکانس های صدا را کاهش می دهند. ترکیبات عایق صدا اغلب توسط متخصصان هنگام ایجاد یک محیط عایق صدا استفاده می شود.

چسب سبز یکی از بهترین گزینه‌ها هنگام برخورد با صداهای موجود در هوا است و ممکن است اثرات مشابهی با صداهای موجود در ساختار نداشته باشد. این ترکیب به تنهایی ممکن است برای مقابله با صداهای ضربه کافی نباشد. با این حال، هنگامی که با مواد دیگر ترکیب می شود، می تواند تجربه عایق صوتی فوق العاده ای را برای شما فراهم کند.

استفاده از این ترکیبات چیزی است که نمی خواهید نادیده بگیرید. هنگامی که لایه های اضافی از دیوار خشک را به سقف یا دیوار خود اضافه می کنید، می توانید چسب سبز را نیز در این بین اضافه کنید تا یک لایه عایق اضافی اضافه کنید. شما بدون شک تفاوتی را با میزان صداهای ضربه ای که بعد از آن تجربه خواهید کرد، متوجه خواهید شد. چسب سبز نیز یک گزینه عالی است زیرا برای اکثر افراد مقرون به صرفه است.

 ۴. کف (و سقف) عایق صدا

عایق صوتی کف بالا ممکن است کاری باشد که به احتمال زیاد می خواهید یک حرفه ای را برای انجام آن استخدام کنید، مگر اینکه با چنین کارهایی آشنا باشید. به خاطر داشته باشید که این روش به بودجه قابل توجهی برای انجام صحیح آن نیاز دارد.

همه حرفه ای ها روش های خاص خود را برای عایق کاری کف و سقف دارند، به خصوص اگر محصولات عایق صوتی خود را ارائه دهند. با این حال، ما توضیح خواهیم داد که چگونه معمولاً با ترکیب چهار عنصر عایق صدا انجام می شود.

وقتی کف خانه خود را در خانه خود عایق صدا می کنید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که سقف زیر را قبل از عایق صوتی کف نیز عایق صدا کنید.

با انجام این کار، به میزان قابل توجهی صداهای ضربه ای را که از کف بالا تجربه می کنید، کاهش می دهید. با این حال، چنین روشی ممکن است برای افرادی که در آپارتمان زندگی می کنند امکان پذیر نباشد. به هر حال روش اصلی این کار را توضیح خواهیم داد.

دیوار خشک را از سقف خود بردارید. پس از آن، از گیره های عایق صدا برای گرفتن کانال های کلاه جدا از گل میخ و دیوار خشک استفاده کنید.

این گیره های عایق صدا نقش اساسی در کاهش صداهای ضربه از کف بالا دارند. آنها محفظه های هوای محکمی ایجاد می کنند که صدا را کاهش می دهد. اتصال کانال های کلاه با گیره های ضد صدا بسیار مهم است. این کار از عبور ارتعاشات از پیچ ها جلوگیری می کند.

پس از اتمام فرآیند جداسازی، یک یا دو لایه از دیوار خشک با یک ترکیب عایق صدا در بین آن نصب کنید. تعویض سقف شما ممکن است برای همه امکان پذیر نباشد، اما شایان ذکر است که کار فوق العاده ای در کاهش صداهای ضربه ای انجام می دهد.

اگر از قبل سقف خود را از زیر جدا کرده باشید، عایق صوتی کف شما کار بسیار ساده‌تری خواهد بود. با این حال، صداهای ضربه را می توان به میزان قابل توجهی با عایق صوتی کف بالا کاهش داد. ابتدا باید کفپوش فعلی را از کف بالا جدا کنید، کف زیرین را آشکار کنید و سپس کفپوش موجود را بردارید. در صورت عدم وجود عایق فایبرگلاس در این بین. فایبرگلاس تأثیر قابل توجهی بر صداهای موجود در هوا خواهد داشت، اما در مورد صداهای ضربه نیز به شما کمک می کند.

پس از آن، یک لایه از دیوار خشک با چسب سبز در بالا قرار دهید. اگر می خواهید این روش را بهبود ببخشید، می توانید یک لایه دیگر از دیوار خشک را در بالا و سپس یک لایه ترکیبی میرایی دیگر اضافه کنید. پس از این، بهتر است کفپوش قدیمی را جایگزین کنید. با عایق صوتی کف یا سقف، تاثیر صداهای کف بالا را به میزان قابل توجهی کاهش خواهید داد. با این حال، با انجام هر دو، سطوح STC (کلاس انتقال صدا) بیش از هفتاد را تجربه خواهید کرد.

یک قدم جلوتر رفتن، اضافه کردن زیراندازها و موکت های مقاوم برای تکمیل آن است. این روش گران است و برخی ممکن است امکان عایق کاری کف بالا را نداشته باشند. در این صورت، ایجاد سقف افت می‌تواند کمک قابل توجهی به شما کند.

۵. سقف کاذب اجرا کنید

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید، ایجاد سقف کاذب گزینه بسیار خوبی است. این کار با ایجاد یک لایه سقف اضافی در زیر سقف موجود شما انجام می شود.

این روش موثر است زیرا هوا در ناحیه بین سقف ها به عنوان یک ماده عایق صدا عمل می کند. این به این دلیل است که هوای محبوس شده در این بین بسیار فشرده است، که به آن اجازه می دهد مواد عایق صدا را تکرار کند.

راه هایی حتی بیشتر برای بهبود این روش برای کاهش صداهای ضربه از کف بالا وجود دارد. بسیاری از افراد صفحات متراکم عایق صوتی خاصی را به سقف می افزایند. این کار باعث افزایش جرم می شود که نفوذ صداهای ضربه را حتی سخت تر می کند.

سقف کاذب عایق صدا

سقف کاذب عایق صدا

۶. عایق صدا دیوارها

اگر روش‌های بالا برای کاهش صداهای ضربه‌ای که تجربه می‌کنید کافی نبودند، دیوارها را بررسی کنید، زیرا معمولاً نادیده گرفته می‌شوند.

در صورتی که هنگام ایجاد صدای ضربه، لرزش را روی دیوارهای خود احساس کنید، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود دیوارها را عایق صدا کنید. تکنیک های ساده ای وجود دارد که می توانید برای عایق صوتی دیوارهای خود تلاش کنید. با این حال، اگر می خواهید آن را به درستی انجام دهید، ممکن است مجبور شوید یک متخصص را استخدام کنید.

اگر به دنبال یک راه حل آسان برای این مشکلات هستید، پانل های آکوستیک می توانند به شما در جذب صداهای ضربه ای که از طریق دیوار منتقل می شوند کمک کنند و یک لایه عایق اضافی ایجاد کنند. با این حال، پانل های آکوستیک به تنهایی ممکن است برای کاهش کامل صداهای ضربه کافی نباشد.

یک پروژه DIY می تواند اضافه کردن یک لایه دیوار خشک اضافی، مخلوط با یک ترکیب عایق صدا، به دیوار شما باشد. افزودن این لایه‌ها تأثیر مثبتی بر مشکلات نویز تأثیرگذار شما خواهد گذاشت، اما مطمئناً بهترین راه برای مقابله با آنها نیست.

کارآمدترین راه برای عایق صوتی دیوارها، باز کردن دیوارهای موجود و افزودن عایق فایبر گلاس مناسب و افزودن گیره های انعطاف پذیر است، مانند کاری که با کف و سقف خود انجام می دهید. پس از آن، دیوار خود را با یک ساندویچ دیوار خشک و چسب سبز ببندید.

عایق صدای دیوار

عایق صدای دیوار

۱۴۰۳/۳/۲۹ ۱۱:۵۳:۱۵